ZW BIP
Aktualności
Czwartek, 5 kwietnia 2018 r.
Change version
23.03.2018
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami.

23 marca do Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przybyli żołnierze z całej Polski – szeregowi, podoficerowie i ich dowódcy. Wszyscy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „SpoKREWnieni służbą”.
 
Wśród gości zaproszonych na wielkanocne spotkanie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem był komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch. W licznym gronie żołnierzy obecni byli także żandarmi z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej i Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Minister obrony narodowej podziękował żołnierzom za udział w ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą”.
Dzielenie się dobrem z innymi, poświęcanie się innym jest dla mnie symbolem służby wojskowej, to kwintesencja służby żołnierskiej. (…) Bardzo dziękuję za to, że w ciągu trwania tegorocznej edycji akcji ponad 3.5 tys. żołnierzy oddało 1700 litrów krwi. To jest wielka sprawa, to jest rzecz, która uratuje życie wielu osobom – podkreślił minister Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej złożył także życzenia wielkanocne żołnierzom i ich rodzinom. – Oby święta były spokojne, radosne, spędzone w gronie najbliższych – powiedział szef MON.

W imieniu wojskowych głos zabrał żołnierz Żandarmerii Wojskowej st. chor. sztab. Michał Puchta.
W imieniu własnym i wszystkich żołnierzy chciałem podziękować Panu Ministrowi za podjęcie decyzji o włączeniu wojska do akcji „SpoKREWnieni służbą”. Dzięki tej inicjatywie mogliśmy wszyscy – od szeregowego do generała – oddając krew, połączyć dwie jakże ważne dla nas wartości: oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy przez lata niedocenieni odchodzili w zapomnienie, oraz realnie pomóc chorym i potrzebującym – powiedział żołnierz Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Po okolicznościowych przemówieniach przedstawiciel duszpasterstwa wojskowego poświęcił wielkanocne pokarmy. Uroczystość dopełniły wzajemne życzenia składane podczas wspólnego poczęstunku.
1 marca 2018 roku została zainaugurowana ogólnopolska zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. Datę akcji wybrano nieprzypadkowo – to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. W tym roku po raz pierwszy w akcji „SpoKREWnieni służbą” bierze udział Wojsko Polskie. Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP przez cały marzec będą oddawać krew. Akcja honorowego krwiodawstwa odbywa się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz  Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.Sylwia Guzowska


sharp lynx
EGF
NATO MNMPBAT
MPCOE
NSPCOE
ŻW na facebooku
Klub Żandarmerii Wojskowej
Żandarmski Klub Motocyklowy